STOP 0x0000C1F5

przez | 1 marca 2009

W zeszłym tygodniu trafił do mnie laptop Lenovo, na którym była zainstalowana Vista HB, która niestety poległa w momencie instalacji Service Packa. Mianowicie po reboocie zamiast okna logowania pojawiał się blue screen z błędem Stop 0x0000C1F5. MS w artykule KB946084 dotyczącym tego błędu zalecał m.in. format dysku, co akurat po rozmowie ze znajomym i tak miało nastąpić, gdyż system wcześniej już działał wolno. Problem jednak tkwił w tym, że nie miałem do dyspozycji płyty recovery, gdyż lenovo, niestety jak coraz więcej producentów, poskąpiło i każe użytkownikom wypalać płytki we własnym zakresie, czego znajomy nie zrobił. Laptop dysponuje jednak oprogramowaniem Rescue and Recovery, które z partycji  ratunkowej odtwarza system, jest jednak jedno ale, aby skorzystać z tej opcji należy podczas bootowania wcisnąć przycisk Lenovo Care i wybrać odpowiednią opcję, jednakże samo oprogramowanie zamiast ładować się przed Windowsem, najpierw uruchamia Vistę, co powoduje wyżej wspomniany crash i uniemożliwia uruchomienie Recovery. Niemiałem więc wyjścia musiałem najpierw pozbyć się blue screena, z pomocą przyszło oczywiście google i poniżej przedstawiam rozwiązanie problemu. Po tej operacji oprogramowanie do odzyskiwania systemu się uruchomiło już automatycznie i udało się przywrócić Windowsa.

Do pozbycia się blue screena (Stop 0x0000C1F5) potrzebna będzie płyta typu live CD z Linuxem, ja użyłem SystemRescue i postępujemy tak:

1. Bootujemy płytkę 🙂

2. Montujemy partycję systemową pod „/mnt/windows” w przypadku systemu plików NTFS, używając ntfs-3g  (samo mount nie wystarczy, gdyż musimy zamontować partycję w trybie do zapisu) całe polecenie może wyglądać tak: „ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/windows – o force” (zamiast sda1 może być sda2, sda3, w zależności, która partycja jest systemowa, w moim przypadku była to sda2, gdyż pod sda1 widział partycję ratunkową);

3. Sprawdzamy czy zamontowanie się powiodło wpisując „ls /mnt/windows” powinniśmy otrzymać zawartość naszego dysku C:

4. Przechodzimy do ukrytego folderu poleceniem „cd /mnt/windows/\$Extend”;

5. Następnie do kolejnego katalogu „cd \$RmMetadata”;

6. Wyświetlamy zawartość tego folderu poleceniem „ls”, powinien być tam folder „$TxfLog”;

7. Należy go wykasować poleceniem „rm -rf \$TxfLog” i sprawdzić polecneiem „ls” czy udało się to zrobić;

8. Po tej operacji należy odmontować partycję Windowsa, w tym celu przechodzimy do głównego katalogu poleceniem „cd /”, po czym wydajemy komendę „umount /mnt/windows”

9. Restartujemy komputer (polecenie „reboot” lub „init 6”) i wyciągamy płytę z napędu.

Po tych czynnościach bezproblemu uruchomiłem program do odzyskiwania, z tego co wyczytałem to powinno dać się też uruchomić Vistę, jednakże tego nietestowałem odrazu przeszedłem do odzyskiwania, gdyż czas naglił. W przypadku jednak gdyby system nadal niechciał się odpalić, a gdy posiadamy płytę z Windowsem, możemy z niej zabootować, co wcześniej było także niemożliwe  i wykonać naprawę systemu, co pozwoli uniknąć formatowania dysku i utraty danych.

2 komentarze do „STOP 0x0000C1F5

  1. Demolka

    Laptop Acer Aspire, Vista HP. Ładny opis, i co najważniejsze pomogło. Dziękuje :]
    PS. Do recovery wchodzimy wciskając najszybciej jak się da PALT+F10 ^^

  2. niewiem

    A mi na laptopie Asus x50N z vistą HB po tym co napisałeś nie uruchamia się recovery, ale blue screen znikł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *