Rozpoczynam cykl mini artykułów na temat IPCopa, bardzo ciekawego linuxa, którego można wykorzystać w sieciach lokalnych m.in. jako router, firewall, serwer plików, proxy, DHCP, NTP, oraz do dużo innych rzeczy, dzięki możliwości instalowania dodatków. Dzięki niemu można w łatwy sposób zarządzać łączem internetowym, wprowadzając różnego rodzaju ograniczenia dla użytkowników (limity ściąganych danych, blokowanie stron i P2P, autoryzacje użytkowników itp.). IPCop’em bardzo prosto można zarządzać poprzez przeglądarkę internetową (interfejs jest w języku polskim), dzięki czemu nie musimy znać poleceń konsoli linuxa, żeby móc nim administrować, jeżeli ktoś jednak preferuje tryb tekstowy to ma taką możliwość, zdalnie poprzez SSH i np. Putty oraz lokalnie przez konsolę. Nie wątpliwie jego kolejną zaletą jest to, że jest on całkowicie darmowy zarówno dla celów prywatnych jak i komercyjnych (rozpowszechniany jest na licencji GPL), więc nic nie stoi na przeszkodzie by stosować go w firmach.
W mojej ocenie jest to bardzo dobry system, który nie ma dużych wymagań sprzętowych i z powodzeniem może zastąpić dosyć drogie routery sprzętowe, a funkcjonalnie na pewno wypada o wiele lepiej niż nie jeden z nich.
Tyle mianem wstępu, w najbliższym czasie przedstawię kilka ciekawych dodatków, które można zainstalować na IPCop’ie. Polecam także artykuł na chip.pl, w którym wyjaśniono instalację systemu oraz jego wstępną konfigurację. Obraz CD najnowszej wersji systemu można pobrać z tej lokalizacji.
Poniżej zamieszczam kilka screenów interfejsu www.
Dziękuję, że dzieli sie Pan swoimi doświadczeniami z innymi. IPCop-a zainstalowałem wczoraj. Dziś niedziela, więc dałem sobie spokój, ale jutro będę walczył dalej…. Mam nadzieję, ze będę zadowolony z jego działania. Nie „siedzę” w Linuxie, ale lubię wszystko co nowe i myślę, że z radością nauczę się co nieco…. Będę zaglądał tu w poszukiwaniu dobrych rad i dalszych wskazówek.