Kontynuując tematyką routerów 3G, dziś proponuję połączenie modemu 3G USB (a nawet telefonu komórkowego, który może działać jako modem) z routerem Draytek Vigor 2910G (Draytek posiada w ofercie kilka routerów, z gniazdem USB, które można skonfigurować w podobny sposób). Na wstępie chciałbym jednak zaznaczyć, że nie wszystkie modemy są zgodne z tym routerem, lista zgodnego sprzętu znajduje się tutaj. Jak to bywa, to co teoretycznie wg. producenta powinno działać, w rzeczywistości działać nie chce 🙂 Urządzenie próbowałem skonfigurować z modemami D-Link DWM-156, iPlus Huawei E156G oraz iPlus Huawei E1750, żadnego jednak router nie wykrywał, mimo zainstalowania najnowszego firmware 3.2.4. Z pomocą jednak przyszedł zagraniczny support Draytek’a, który udostępnił mi beta wersję oprogramowania, na którym router komunikuje się z w/w modemami bez problemu. Rozwiązanie to jest zdecydowanie najbardziej funkcjonalne z dotychczas prezentowanych, z ciekawszych funkcji wymienię tylko obsługę dwóch portów WAN (2x RJ45 lub 1x RJ45 i 1x USB), bardzo rozbudowaną funkcjonalność zestawienia VPN, funkcję serwera FTP, po podłączeniu pod USB pendrive’a. Z nieprofesjonalnych rozwiązań, z którymi się do tej pory spotkałem funkcjonalnością przewyższa go chyba jedynie Asus WL-500g Premium z zainstalowanym systemem typu OpenWRT, chodź nigdy nie próbowałem podłączać do niego modemu 3G, ale podobno jest to możliwe.
Konfiguracja urządzenia pod modemem 3G jest bardzo prosta, po zaktualizowaniu firmware wykonujemy następujące czynności:
1. Logujemy się do interfejsu www, następnie przechodzimy do WAN->General Setup, gdzie WAN2 Enable ustawiamy na Yes, a Physical Mode na 3G USB Modem (w WAN1 Enable możemy ustawić na No, jeżeli używamy tylko modemu 3G).
2. Przechodzimy do Internet Access, gdzie Acces Mode przy WAN2 ustawiamy na PPP i wybieramy Details Page
3. Ustawiamy PPP Client Mode na Enable, w APN Name wpisujemy apn operatora np. www.plusgsm.pl i klikamy Apply, resztę zostawiamy bez zmian (jak na screenie). Może się tak zdarzyć, że operator ma inny nr dostępowy wówczas odpowiednio modyfikujemy wpis w Modem Dial String, jednakże o ile się orientuję to wszędzie numer jest taki sam. W Plusie PPP username i PPP password nie jest konieczne.
4. Po tych modyfikacjach możemy podłączyć modem, jeżeli połączenie zostanie nawiązanie dioda USB będzie świeciła na stałe. Status połączenia możemy zobaczyć wybierając z menu Online Status.
Nie bez przyczyny od pewnego badam rynek dostępnego sprzętu umożliwiającego podzielenie łącza 3G, wkrótce mam nadzieję, że uda mi się przedstawić ciekawe praktyczne zastosowanie w firmie pewnego rozwiązania, które właśnie oparte jest m.in. na łączu mobilnym.
W razie potrzeby beta firmware dla Vigora 2910G mogę podesłać na e-mail.